W sieci niemal na każdym kroku natykam się na kogoś, kto jest samozwańczym ekspertem. I niech zabrzmią anielskie głosy, a dzisiejsza data zostanie wpisana do kalendarza, bo ów ekspert chce się ze mną podzielić sekretem, jak zostać zwycięzcą.

Ekspert, którego nie znałeś

Co z tego, że ma 20 lat i w rzeczywistości jest bezrobotny? Na swojej stronie internetowej Kowalski może pozować na eksperta od Forexa, zarabiania w sieci, prowadzenia biznesu, samorealizacji… Wystarczą poważne fotki w garniturze (z dłońmi obowiązkowo złożonymi w piramidkę!), link do darmowego e-booka z poradami Kowalskiego i opis jego nadzwyczajnych sukcesów. Aż dziw, że wcześniej o nim nie słyszałeś.

W wersji 2.0, Kowalski zaczyna prowadzić szkolenia jako specjalista NLP, motywacji i sprzedaży. Okazuje się, że jest najmłodszym milionerem w Polsce albo tworzy jedną z największych struktur MLM w tym kraju i właśnie usiłuje cię do niej wciągnąć. A to wszystko bez znajomości chociażby podstaw biznesu.

Sekta sukcesu

Internet to świetne narzędzie do kreowania propagandy sukcesu. Można pisać bajki, a po drugiej stronie z pewnością znajdzie się ktoś, kto to przeczyta i łyknie.

Dla mnie zarówno ludzie zafascynowani strukturami MLM, jak i ci przeświadczeni o swojej eksperckości, to sekciarze. Są oderwani od rzeczywiści, w której być może im nie wyszło. Chwalą się swoją ciężką pracą, brakiem czasu na życie prywatne i tym, że nie zrobili matury. Podkreślają, że dzięki tyraniu osiągnęli wątpliwy sukces.

Ale gdyby założyli prawdziwy biznes, zamiast działania w piramidzie, mieliby szansę zarobić więcej. Do tego mogliby odczuć prawdziwą satysfakcję, mając pełną kontrolę nad swoją firmą. Ale cóż, do tego trzeba mieć już głowę, w dodatku myślącą. A z tym już trudniej.

Kiedy widzę sekciarza z mózgiem wypranym proszkami sprzedawanymi w jego piramidzie albo samozwańczego specjalistę od Internetów, uciekam czym prędzej. Na myśl przychodzi mi Marcin Plichta, człowiek sukcesu zbitego na oszustwie i złocie dla pazernych.

Nic nie poradzę na to, że nie cierpię ludzi, którzy chcą zarobić ogromne pieniądze w przedziwny sposób albo pojawiają się znikąd i mówią „jestę ekspertę”. Swoje mądrości serwują w stylu Krzysztofa Kanciarza, ale oni, na moje nieszczęście, robią to na serio. Nadmierna pewność siebie, brak pokory i uwielbienie dla książek typu „Bogaty ojciec” to ich cechy charakterystyczne. Robią sobie fotki na tle samochodów, palą stuzłotowe banknoty i operują sloganami zamiast zdań. Zapytani o swój superbiznes, miotają się i nie są w stanie krótko opisać, czym się zajmują, koniecznie chcąc wytłumaczyć to na spotkaniu przeprowadzonym według propagandowego scenariusza. Przynależność do swojej sekty MLMowców traktują jako elitarną, dlatego rekrutację nowych członków przeprowadzają w trybie dwustopniowym… angażując i tak wszystkich.

Nie możemy wszyscy być ekspertami

Człowieku, nie określaj siebie ekspertem. Ja wiem, że sława i pieniądze są tym, czego pragniesz. Fajnie. Trzeba mieć jakiś cel. Ale pozwól innym ludziom decydować, czy chcą postrzegać cię jako eksperta, czy też nie. Inaczej cały twój personal branding pójdzie na marne, a ty zamiast bycia szanowanym, staniesz się śmieszny. Pycha i wyniosłość jeszcze z nikogo nie zrobiły eksperta.

Jak tylko natrafiam na takiego osobnika, szukam jak najszybszej drogi ewakuacji. Chcę sama określać, kto jest dla mnie ekspertem i autorytetem.

 Autorem zdjęcia na samej górze jest Eneas De Troya.

 • OdpadyBlog.pl

  Nie śpię bo jutro mam zaliczenie. Nawet nie wiesz jak bardzo zgadzam się z Tobą. Chociaż teraz się zastanawiam, czy czasem ja tak nie jestem postrzegany. Jeśli tak to przepraszam i wracam na ziemię:) Poza tym tekst to wspaniała odskocznia od emisji zanieczyszczeń, PM 10 i PM 2,5, energetyki, transportu i innych źródeł emisji.
  Pozdrawiam.
  Tomasz Araszkiewicz

  • To normalne, że aspirujesz do miana eksperta w swoim temacie, ale nie wydaje mi się, żebyś łapał kogoś za ramię i z miną psychopaty mówił: Zdradzę Ci sekret gospodarki odpadami! ;))

   • OdpadyBlog.pl

    Ha coś takiego powiedzałem? Jeśli tak to przepraszam. Za minè też;)

    • Chyba nie zobaczyłeś zaprzeczenia w tym, co napisałam ;) NIE wydaje mi się, żebyś był psychopatycznym pseudoekspertem ;)

     • OdpadyBlog.pl

      :)

 • rozwados

  Ja mogę potwierdzić Twoje słowa co do MLM. Jeśli mogę określić to przeżyłem w dwóch firmach i stamtąd uciekłem, na całe szczęście jestem normalny jak wcześniej, ale zmienił się pogląd na to samo zdanie jak Martekerka. Ludzie w MLM to niby-specjaliści, niby-eksperci, itp.

 • Jacek

  Z drugiej strony, wielu obecnych przedsiębiorców święcących triumfy w e-commerce terminowało na płatnym forum CNEB, które promowało się właśnie takimi metodami. A sukces księgarni Złote Myśli, sprzedającej chłam mający gorących zwolenników, też o czymś świadczy. Jednak mimo tych niewątpliwych sukcesów, najlepiej opuścić tę część Internetu, która zawiera takie zjawiska – z przyzwoitości.

 • Jacek

  Z drugiej strony, wielu obecnych przedsiębiorców święcących triumfy w e-commerce terminowało na płatnym forum CNEB, które promowało się właśnie takimi metodami. A sukces księgarni Złote Myśli, sprzedającej chłam mający gorących zwolenników, też o czymś świadczy. Jednak mimo tych niewątpliwych sukcesów, najlepiej opuścić tę część Internetu, która zawiera takie zjawiska – z przyzwoitości.

  • Myśl, że ktoś czyta publikacje ze Złotych Myśli, mnie przeraża. Brrr.

  • Łe tam, nie wszystkie książki Złotych Myśli są słabe i takie adin-dwa-tri kaszpirowskie – niekiedy można trafić na jakąś perełkę. Swego czasu wpadł mi w łapkę fragment jednej z ich książek, który dotyczył osiągania celów i powiem Wam, że podobne rady usłyszałam później od jednego z naprawdę fajnych panów z zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations. :) Nie ma co generalizować.

 • To ten tekst, który dwa lata leżakował? :)

 • Ja tam wiem, że prawie nic nie wiem :D